Susien tappamat ihmiset Suomessa: 175 tapausta

Taajamasusi, 9.10.2015:

Antti Lappalaisen kirkonkirjoista keräämien tietojen mukaan sudet tappoivat 1700- ja 1800-luvuilla Suomessa 175 ihmistä. Näiden keski-ikä oli noin 20 vuotta.

Tapauksia löytyy useista maakunnista: Pohjanmaalta, Pirkanmaalta, Hämeestä, Varsinais-Suomesta, Pohjois-Karjalasta, Etelä-Karjalasta, Pohjois-Savosta, Etelä-Savosta, Keski-Suomesta, Kymenlaaksosta, Uudeltamaalta ja nykyisestä Venäjän Karjalasta.

Wikipedia kertoo kirjailijasta seuraavasti:

Antti Lappalainen (5. tammikuuta 1929 Nilsiä – 15. syyskuuta 2007 Espoo) oli suomalainen opetusneuvos, filosofian tohtori ja tietokirjailija, joka valmistui kansakoulunopettajaksi Kajaanin opettajaseminaarista vuonna 1951.

Hän opiskeli Helsingin yliopistossa erivapaudella kansakoulupohjalta, suoritti 1982 filosofian kandidaatin tutkinnon ja väitteli tohtoriksi 1985.

Lappalainen toimi opettajana ja viimeksi hän oli Oulun yliopiston Kajaanin täydennyskoulutusyksikön johtajana. Hän kirjoitti useita kansalaistaidon, ympäristöopin ja maantiedon oppikirjoja sekä laati paikallishistoriaa käsitteleviä teoksia.

Lappalainen toimi Oppikirjantekijät ry:n ja Tietokirjailijat ry:n puheenjohtajana sekä Helsingin opettajayhdistyksen puheenjohtajana ja Suomen opettajain liiton hallituksen varapuheenjohtajana.

Hän sai opetusneuvoksen arvonimen vuonna 1979.


Suomen susisurmat

Kirkonkirjoihin merkityt susien tappamat henkilöt:

 

Päivä

Nimi

Ikä

Paikkakunta

1

27.02.1710

Maria Toijainen

8

Ristiina

2

29.09.1714

Anna Syrjäläinen

4

Ristiina

3

27.02.1715

Martti Tarhoinen

4

Ristiina

4

27.02.1715

Maria Ukkonen

3

Ristiina

5

19.01.1718

Liisa Matintytär

12

Isokyrö

6

28.03.1718

Johanna Jaakontytär

28

lsokyrö

7

28.03.1718

Maria Tuomaantytär

8

Isokyrö

8

29.04.1718

Vaipuri Vilpuntytär

13

Isokyrö

9

09.02.1720

Susanna  Kiikka

22

Isokyrö

10

20.04.1720

Maria Sippola

12

Isokyrö

11

02.07.1722

Markus

x

Isokyrö

12

05.02.1758

Liisa Heikitytär

28

Ilmajoki

13

12.02.1758

Matti Heikinpoika

13

Ilmajoki

14

17.02.1758

Anna  Matintytär

5

Kurikka

15

18.02.1758

Maria Juhontytär

33

Ilmajoki

16

26.02.1758

Liisa Matintytär

36

Kurikka

17

28.02.1758

Liisa Markuntytär

52

Kurikka

18

03.03.1758

Juho Antinpoika

63

Kurikka

19

18.01.1756

Kalle Simonpoika

30

Sysmä

20

31.12.1758

Tuntematon tyttö

9

Uukuniemi

21

20.12.1764

Juho Tanskanen

70

Tohmajärvi

22

24.12.1764

Kaapro Heikinpoika

40

Tuulos

23

22.01.1765

Susanna Turtinen

57

Tohmajärvi

24

29.12.1765

Heikki Kurvinen

5

Ilomantsi

25

08.01.1766

Simo Pesonen

3

Ilomantsi

26

21.02.1766

Markus Karhunen

12

Ilomantsi

27

09.02.1767

Karin  Eronen

5

Kiihtelysvaara

28

29.11.1767

Kristiina  Laakkonen

8

llomantsi

29

30.11.1767

Susanna Karvinen

8

llomantsi

30

08.01.1768

Cristian Hjerpe

3

llomantsi

31

06.06.1769

Anna Suhonen

7

llomantsi

32

17.12.1770

Kaisa Juhontytär

40

Jämsä

33

26.02.1773

Riitta Tuomaantytär

52

Jääski

34

26.02.1773

Juho Johansson

44

Jääski

35

03.04.1780

Antti Juhonpoika

46

Orimattila

36

01.06.1780

Antti  Ehrsson

18

Askola

37

26.02.1782

Johan  Charin

4

Pernaja

38

12.04.1784

Erkki Erkinpoika

26

Lapinjärvi

39

20.09.1786

Taavetti Tuomaanpoika

52

Ruokolahti

40

07.03.1787

Kaapro Tito

36

Kivennapa

41

20.06.1790

Antti Tiilikainen

16

Sortavala

42

13.11.1802

Antti Mikonpoika

40

Virolahti

43

01.11.1803

Yrjö Puukka

32

Räisälä

44

23.06.1807

Katariina  Kelo

21

Sakkola

45

28.06.1807

Eeva Kurri

24

Sakkola

46

28.06.1807

Maria Lylander

13

Sakkola

47

14.01.1808

Yrjö Vesikko

33

Pyhäjärvi Vl

48

09.12.1812

Maria Tautila

7

Urjala

49

15.05.1815

Anna Matintytär

26

Virolahti

50

00.00.1816

Liisa Antintytär

x

Turku

51

24.02.1816

Martti  Vero

34

Rautu

52

14.03.1817

Mikko Sakarinpoika

8

Koivisto

53

23.03.1817

Matti Yrjönpoika

38

Vehkalahti

54

27.03.1817

Juho Sigfridinpoika

31

Luumäki

55

02.05.1817

Elias Matsson

21

Koivisto

56

02.02.1818

Riitta Antintytär

70

Lammi

57

11.02.1818

Maria  Vetämäjärvi

4

Alavus

58

27.02.1818

Juho Aktila

35

Pälkäne

59

25.04.1818

Katariina Samuelintytär

18

Lempäälä

60

30.06.1818

Ulrika Björn

23

Kangasala

61

10.05.1823

Simo Jaakonpoika

37

Pyhtää

62

13.06.1824

Juho Parikka

43

Jaakkima

63

18.06.1824

Anna Hjerpe

64

Hämeenlinna

64

19.10.1824

Pekka Leppänen

46

Ilomantsi

65

27.02.1824

Heikki Kuivalainen

14

Ilomantsi

66

24.10.1824

Matti Lemmittylä

25

Valkjärvi

67

30.01.1825

Berndt Hoffman

60

Kirkkonummi

68

17.03.1825

Matias Nyberg

26

Kirkkonummi

69

14.05.1825

Risto Pihlman

55

Pälkäne

70

09.07.1825

Simo Andersson

38

Tammela

71

21.07.1825

Juho Simola

55

Tammela

72

23.01.1826

Juho Muikku

30

Pielisjärvi

73

20.07.1826

Matti Antinp.Poutanen

32

Parikkala

74

28.07.1826

Matti Mikonp.Poutanen

28 dgr

Parikkala

75

18.08.1826

Kustaa Matinpoika

66

Kangasala

76

02.03.1827

Adam Hasselgren

4

Kuopio

77

16.02.1827

Antti Kiminki

2

Maaninka

78

27.04.1827

Maija Liisa Juhontytär

4 vk

Jyväskylä

79

18.08.1826

Kustaa Matinpoika

66

Kangasala

80

17.04.1828

Antti Tollo

41

Jääski

81

24.04.1828

Antti Kuosa

18

Kurkijoki

82

15.05.1828

Mikko Jöransson

55

Lappee

83

21.11.1830

Kaisa Hannukainen

6

Kaukola

84

13.01.1831

Vilhelm Piilonen

7

Ruovesi

85

20.01.1831

Ulrika Aatuntytär

4

Sysmä

86

26.01.1831

Kaisa Pärnänen

4

Kaukola

87

17.02.1831

Heikki Everi

9

Kaukola

88

14.03.1831

Anna Suuronen

6

Kaukola

89

19.09.1831

Pekka Teräväinen

14

Kaukola

90

22.12.1831

Erkki Olkinuora

5

Kaukola

91

31.07.1832

Adam Karvanen

8

Hiitola

92

02.08.1832

Maria Lankinen

64

Hiitola

93

18.08.1832

Maria Lasonen

2

Käkisalmi

94

11.09.1832

Anna ljäs

16

Hiitola

95

17.12.1836

Johan Lindström

6

Kemiö

96

29.05.1839

Juho Pukki

4

Kivennapa

97

15.06.1841

Elisabet Antintytär

3

Virolahti

98

04.04.1842

Antti Patja

20

Jääski

99

30.05.1843

Anna Pesonen

5

Kivennapa

100

12.06.1843

Pekka Mäkeläinen

26

Kivennapa

101

18.07.1843

Josef Vesalainen

11

Kivennapa

102

19.05.1844

Antti  Väisänen

32

Muolaa

103

08.07.1844

Juho Valtonen

7

Uusikirkko

104

01.09.1844

Antti Walberg

6

Kivennapa

105

27.09.1844

Helena Breiman

11

Uusikirkko Vl

106

22.05.1846

Juho Roponen

4

SakkoIa

107

02.08.1846

Antti Melto

5

Kivennapa

108

06.05.1847

Antti Toivonen

5

Kivennapa

109

12.05.1847

Eeva Huhtanen

8

Kivennapa

110

12.05.1847

Mikko Veijalainen

5

Kivennapa

111

15.06.1847

Job Karvanen

7

Kivennapa

112

16.06.1847

Hedvig  Hokkanen

3

Kivennapa

113

22.06.1847

Josef Erkinp.Savolainen

6

Kivennapa

114

29.07.1847

Josef Antinp. Savolainen

4

Kivennapa

115

10.12.1847

Kustaa Kustaanpoika

4

Ikaalinen

116

26.04.1848

Josef Nokkonen

4

Kivennapa

117

03.06.1848

Lovisa Susi

5

Kivennapa

118

28.06.1848

Maria Karhu

5

Kivennapa

119

15.07.1848

Katariina Paavolainen

5

Kivennapa

120

22.08.1848

Eeva Kääpä

7

Kivennapa

121

01.08.1849

Kristiina Matilainen

2

Kivennapa

122

15.08.1849

Juho Honkanen

5

Kivennapa

123

20.04.1850

Matti Veijalainen

7

Kivennapa

124

02.06.1850

Kristiina Mantonen

9

Kivennapa

125

17.07.1850

Tahvana Parikka

7

Kivennnapa

126

27.12.1854

Aleksanteri  Pennanen

32

Pietari

127

14.02.1857

Maija Lindström

32

Liljendal

128

29.02.1857

Liisa Stoltti

44

Kirvu

129

21.03.1857

Matti Rouhiainen

27

Kirvu

130

26.03.1857

Risto Veijalainen

25

Kirvu

131

03.04.1857

Antti Pullinen

40

Kirvu

132

12.04.1857

Anna Mikont. Hynninen

20

Kirvu

133

19.04.1857

Anna Paavont. Hynninen

43

Kirvu

134

07.05.1857

Mikko Jaakonsaari

44

Kirvu

135

13.05.1857

Elena Häyry

41

Kirvu

136

22.05.1857

Eeva Reiman

65

Liljendal

137

13.12.1859

Vilhelrnina Rask

13

Eurajoki

138

24.02.1865

Taavetti Töllikkö

44

Heinjoki

139

17.04.1865

Anna Tölllkkö

46

Heinjoki

140

02.03.1865

Perttu Räikkönen

60

Heinjoki

141

28.03.1865

Tuomas Myyrä

36

Heinjoki

142

09.04.1865

Antti Myyrä

19

Heinjoki

143

22.04.1865

Tuomas Räikkönen

9

Valkjärvi

144

30.05.1877

Oskari Aakku

3

Hämeenkyrö

145

04.06.1877

Kaarle Turunen

3

Hämeenkyrö

146

30.07.1877

Johan Johansson

7

Ylöjärvi

147

17.10.1877

Kalle Elinanpoika

3

Pirkkala

148

25.10.1877

Kaarle Avola

5

Hämeenkyrö

149

10.11.1877

Eeva Huhtamaa

2

Hämeenkyrö

150

25.12.1877

Kustaa Juhonpoika

33

Punkalaidun

151

28.12.1878

Edla Hanhikoski

8

Ylistaro

152

18.01.1880

Kaarle Hömberg

8

Kaianti

153

23.04.1880

Johanna Wiik

2

Laitila

154

25.04.1880

Maria Tapomäki

6

Nousiainen

155

26.04.1880

Maria Helin

2

Mynämäki

156

15.05.1880

Amanda  Latvala

3

Aura

157

03.08.1880

Anna Lindberg

10

Mynämäki

158

06.10.1880

Ida Eufrosynentytär

4

Paimio

159

07.10.1880

Serafina Granfors

5

Laitila

160

15.10.1880

Paul Grönroos

5

Vehmaa

161

14.05.1881

Juho Vähätalo

5

Nousiainen

162

15.05.1881

Matilda  Heikkilä

4

Karjala

163

10.06.1881

Mauri Leppäoja

9

Nousiainen

164

29.06.1881

Kustaa Niittumaa

4

Mynämäki

165

15.07.1881

Juhani Matinpoika

7

Nousiainen

166

22.07.1881

Gustaf Hartman

9

Karjala

167

31.07.1881

Konrad Åkerman

2

Masku

168

03.08.1881

Mathilda Savon

8

Laitila

169

15.08.1881

Gustaf Nummelin

5

Karjala

170

10.09.1881

Kaarle Forsström

7

Mynämäki

171

04.09.1881

Varpu Paakki

32

Uusikirkko

172

15.09.1881

Mikko Määttänen

31

Uusikirkko

173

01.10.1881

Kalle Santala

8

Mynämäki

174

31.10.1881

Alina Juhontytär

6

Vehmaa

175

07.11.1881

Kalle Grönroos

5

Vahto


















































































































 

 

 

Lähde: Suden jäljet (2005), Antti Lappalainen, ISBN 9525118797, 9789525118797, Metsäkustannus

Nämä tapaukset karttaan merkitsi Kaj Granlund. 

Lue myös:
Susi sieppasi ja tappoi pikkupojan, Iltasanomat, 21.1.2009
Sudet tappoivat pikkupojan VenäjälläRIA Novosti, 03.04.2006